Blog o programování a webu - Java, Spring, Python a jiné

Jak se naučit základy Python – online kurzy

Sep 1, 13 • Python2 CommentsRead More »

Mnohokrát jsem se setkal s tvrzením, že programátor by se měl každý rok naučit jiný jazyk. Osobně si myslím, že nemusí jít pouze o nový programovací jazyk, ale stejnou váhu a přínos má třeba složení certifikace a s tím spojené prohloubení znalostí a nebo ovládnutí technologie spojené s používaným jazykem, SQL, NoSQL DB atd.

Proč Python

Loni volba padla na Python. Líbila se mi kombinace objektového skriptovacího jazyka s dobře čitelnou syntaxí, velkým množstvím knihoven, který pomocí frameworků Django a Flask je vhodný pro rychlý vývoj webových aplikací.

Online výuka na Udacity.com

Měl jsem štěstí a ve stejné době jsem objevil možnost absolvovat zdarma online výukové kurzy na Udacity. Kurzy jsou v angličtině (s možností titulků, pokud si nejste jisti u mluveného slova), obsahují malé úkoly vložené do přednášek pro vyzkoušení vysvětlované látky, “domácí úkoly” a závěřečný test či úkol. Po splnění potřebných podmínek dostane účastník certifikát o absolvování.

Dokončil jsem kurzy CS101 a CS253.

CS101 se zabýval hlavně syntaxí jazyka a také základům programování obecně, tedy prací s polem, Stringem atd. Kurz je tedy vhodný i pro člověka, který nikdy neprogramoval. Mně se ho podařilo projít ani ne za víkend.

Druhý kurz CS253 byl už výrazně zajímavější. Cílem bylo napsat v Pythonu pomocí frameworku web2py jednoduchý blog na GAE. Závěrečným úkolem potom bylo naprogramovat jednoduchou wiki. Přednášky připomínají klasické univerzitní, tedy dotknou se různých problematik, ale pokud chce posluchač danou oblast prozkoumat do hloubky, tak už musí sám. V rámci tohoto kurzu se probere i ukládání dat, security, škálovatelnost atd. Uživatel si v domácích úkolech zkusí tyto části i naprogramovat. Výsledkem je tedy obstojný základ pro blog.

I jiné kurzy používají k ukázkám kódů a programování úkolů Python a to nejen na Udacity, ale velmi často i na Coursera.org a Udemy.com, což jsou další systémy pro online výuku.

Zhodnocení

Online kurzy tak mohou být způsobem jak rychle a snadno získat přehled o novém jazyce či technologii. Případně prvním krokem k jeho ovládnutí.

Tags: , ,

2 Responses to Jak se naučit základy Python – online kurzy

  1. Petr says:

    Diky za tip na UdaCity, ten kurz jsem tam sice videl, ale nevedel jsem, ze se jedna o Python, takze si to urcite zapisu:-)Jinak Courseru muzu tez vrele doporucit, nejake kurzy jsem si taky zkusil a opravdu to cloveka neco nauci

  2. Pavla says:

    Kromě Udacity a Coursery jsem ještě nedávno objevila edX a Udemy, pokud by chtěl někdo doplnit své portfolio online kurzů:)